KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Jeřabina (Haselsteinberg).
Rozhledna Jeřabina nabízí výhledy na Krušné hory, České středohoří a Mosteckou pánev
Rozhledna Jeřabina (Haselsteinberg). 
Autor / zdroj foto: Jaromír Sedláček / rozhlednovymrajem.cz

Rozhledna Jeřabina (Haselsteinberg) / Nová Ves v Horách

Rozhledna Jeřabina představuje šestimetrovou dřevěnou rozhlednu na kamenné podstavě z roku 1884, která v roce 2009 opět získala podobu z 20. let minulého století. Ze zastřešené plošiny ve výšce dva metry je kruhový výhled na Krušné hory, České středohoří a Mosteckou pánev.

Cesta k rozhledně
Na Jeřabinu vede prudké stoupání po asfaltové silnici z Litvínova směrem na Mníšek. Po 8500 metrech se narazí na žlutou turistickou značku vedoucí doprava. Předtím je třeba ovšem ignorovat červenou značku vedoucí rovněž na vrchol, ale ta je na kole nesjízdná. Ze silnice je to po úzké lesní pěšině téměř po rovině ještě tři sta metrů na rozcestí. Odtud se odbočí doleva do prudkého kopce, který po šedesáti metrech končí u rozhledny.

Odbočka z hlavní silnice sjízdná pouze na horském kole.

Suvenýry můžete koupit v infocentru v Litvínově.

Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.


Z historie rozhledny
Rozhledna Jeřabina byla postavena v roce 1884 na vrcholové skalce. Tvořila ji tři metry vysoká kamenná podezdívka  na níž stála jedenáctimetrová dřevěná konstrukce zakončená stříškou. Vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám začala chátrat, zřítila se za lednové bouře v roce 1928. Rozhledna byla znovu obnovena v následujícím roce, tentokrát měla podobu zvýšeného vyhlídkového altánu se střechou a zábradlím. V roce 2009 byla rozhledna po rekonstrukci opět zpřístupněna veřejnosti.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.