AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
19.6.2018

Ve školkách chybí moderní technologie. Nesmí se ale vytratit přirozené hraní

JIRKOV

Pětatřicet let pracuje v jirkovských školkách. Teď jim bude Ivana Šestáková šéfovat. Současná ředitelka Eva Kozlerová odchází do důchodu a  konkurz na její nástupkyni vyhrála právě současná vedoucí MŠ Čtyřlístek. Jaké změny chce nastolit, s jakými problémy se bude muset popasovat a nebude jí chybět práce s dětmi? Na to všechno jsme se jí zeptali měsíc před nástupem do funkce.

Co Vás vlastně vedlo k tomu, že jste se přihlásila do konkurzu na ředitelku?

Jirkovské mateřské školy jsou moje srdeční záležitost, pracuji tu celý život. Nastoupila jsem hned po maturitě a prošla několika místními školkami až k pozici vedoucí Čtyřlístku a zástupkyni ředitelky. Tohle je další životní i pracovní výzva, možnost zúročit všechny své dovednosti a znalosti včetně bakalářského studia v oboru školský management.

S čím jste se do konkurzu hlásila, jaký směr chcete školkám dát?

Chtěla bych, aby práce v Mateřské škole Jirkov pokračovala v duchu, který sem vnesla paní ředitelka Kozlerová. Přestože jsme poměrně velká organizace, je nás deset mateřinek, je tu pořád rodinné a přátelské prostředí. A to je pro práci důležité.

Co nějaké změny či novinky? Plánujete?

Na začátku moc věcí měnit nechci. Ne že bych neměla nápady nebo tipy, ale chci si nejdřív situaci zmonitorovat a zjistit, jestli jsou změny opravdu potřeba. Jestli by něco mohlo fungovat lépe nebo pružněji. Je třeba říci, že Mateřská škola Jirkov funguje velice dobře. Možná i díky tomu, že jako vedoucí jednotlivých školek máme pravomoci rozhodovat si o určitých věcech samy a nejsme tolik vázáné na centrální ředitelství. Což není u podobně sloučených organizací vždy samozřejmé.

A výhledově? Nějaké konkrétní nápady určitě v hlavě máte...

Chtěla bych vnést do školek trochu moderního školství, což je třeba zavádění IT technologií. Ale jak jsem říkala také u pohovoru - pouze v rozumném rozsahu. Mám totiž pocit, že děti jsou těmi technologiemi zahlcené i doma, takže jim víc chybí takový přirozený život a hraní. To se nesmí ze školek vytratit. Na druhou stranu mateřinky v této oblasti opravdu hodně zaostávají, protože veškerá pozornost včetně třeba dotací v oblasti IT se soustředí na základní a vyšší školství.

Jaké konkrétní IT technologie máte na mysli?

Především výukové prostředky jako třeba interaktivní tabule nebo stůl. Ty slouží v podstatě jako velký tablet a děti s ním umí zacházet někdy i lépe než paní učitelky. Tyhle moderní způsoby výuky bych chtěla do školek postupně zavést.

Jak vnímáte třeba otevření zahradních hřišť u školek?

Považuji to za dobrý nápad, ovšem ne všechny školní zahrady mají co nabídnout. Nejsou často vybaveny tak, jak by si rodiče představovali. Herní prvky postupně stárnou a některé musíme po revizních kontrolách odepsat. Byla by třeba velká investice. Navíc myslím, že otevření školní zahrady je přínosné jen v lokalitách, kde rodiče nemají v blízkosti jiná veřejná hřiště. Třeba přímo v centru města hřiště není, proto je otevření zahrady v Kaštánku pro rodiny přínosem. Na druhou stranu si neumím představit, že by rodiče chodili na zahradu  k nám do Čtyřlístku, když přes ulici je krásné velké hřiště na zahradě Kludského vily.

Víte už teď o nějakém problému, který budete muset jako ředitelka řešit?

Na jeden určitě narazíme. Přes padesát procent učitelek je zhruba ve stejném věku a hrozí, že řekněme za sedm či osm let jich může několik najednou odejít do důchodu. A to může být problém, protože sehnat třeba deset mladých učitelek není jen tak. Ony se totiž do předškolního školství moc nehrnou.

Dá se na to nějak připravit?

Těžko. Budeme muset odchody a náhrady řešit pružně a operativně podle toho, jaká situace nastane.

Na závěr osobní otázka - nebude vám chybět práce s dětmi?

Vedoucí či ředitelka mají také úvazek na práci s dětmi. Ale je pravda, že zkrácený. Takže ano, trochu mi to chybět bude. U dětí je všechno bezprostřední a člověk si vyčistí hlavu od všech těch papírů. Ale já si vždycky najdu chvilku a cestičku, jak mezi děti zase přijít. Tím jsem si jistá. Vždyť práce s dětmi byla důvod, proč jsem si tohle povolání vybrala.

Autor / zdroj: Josef Dušek

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Litvínov v Pardubicích zvítězil, nasázel Dynamu pět branek

Prohru o tři branky si v posledním domácím utkání skupiny o jedenácté až čtrnácté místo připsali hokejisté Pardubic proti Litvínovu.

Post

Kontroly hazardu v Ústeckém kraji nepolevují

Dalších třináct nelegálně provozovaných herních zařízení, tzv. kvízomatů, zadrželi v uplynulých dnech ústečtí celníci.

Post

Karlovy Vary si i přes prohru s Litvínovem zajistily extraligu na příští sezonu

Po třech barážových sezonách čeká hokejisty Energie a jejich fanoušky konečně méně dramatické jaro. Západočeši se prolínací soutěži už stoprocentně vy

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA